Czy na pewno dobrze znacie legendy polskie…?
„SMOK 2.0” to współczesna wersja legendy o Smoku wawelskim znanej z „Kroniki Polskiej” Wincentego Kadłubka.
Jak wygląda SMOK ? Ma skrzydła, zionie ogniem i ma pysk wielbłąda ? A może jest czarną dziura, za której Horyzontu nikt nie wraca?
Psychologia uważa, że smok utożsamia ciemną stronę ludzkiej natury. Spotkanie ze smokiem, to spotkanie z samy sobą, z swoimi lękami. Takie Spotkanie może stać się początkiem przemiany, nowej drogi.
Czy córka Grakchusa, zwanego Krakiem, Dziewczyna Bez Imienia, po spotkaniu ze Smokiem, odnajdzie swoją droga? Czy odzyska wzrok i tron ojca? A może, jak zakładają inni pretendenci do tronu, pochłonie ją czarna dziura, zniknie za Horyzontem?
Zdarzenia z VII wieku, oparte o współczesną archeologię i historię, widzimy oczami Koszatniczki, której ktoś nie pozwał smacznie spać… SMOK, czy po prostu komary…?
Tekst i reżyseria: Paweł Kamza
Czytają: Izabela Noszczyk | Przemysław Dąbrowski
Przestrzeń sceniczna | światło i dźwięk: Sebastian Nowicki
Organizator | Producent: Fundacja Teatru Scena Poczekalnia
Performatywny TEATR dla dużych i małych – „SMOK 2.0” na motywach legend i podań o Smoku wawelskim to projekt mający na celu zwiększenie obecności Teatru w społecznościach lokalnych, poprzez integrację miedzypokoleniową. Kuratorem artystycznym realizowanego zadania jest Fundacja Teatru Scena Poczekalnia z Łodzi.
Tekst Pawła Kamzy stworzony specjalnie dla Fundacji to próba nowego odczytania jednej z najbardziej znanych polskich legend, legendy o Smoku wawelskim. Legendy to historia mówiona, która może spełnić funkcję terapeutyczną. Projekt realizuje Fundacja we współpracy z Domem Literatury dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.